Our product range includes a wide range of iron main gate, stainless steel gate, automatic sliding gate, automatic industrial sliding gate, automated entrance gate and stainless steel laser cutting hpl gate.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Material | Iron |
| Gate Type | Swing |
| Gate Size (Width x Height) | 12 ft x 6 ft |
| Width | 8 ft |
| Height | 7 Feet |
| Usage/Application | Home |
| Operating Style | Manual |
| Automation | Manual |
| Surface Finishing | Paint |
| Build Type | Pipe / Hollow Section Frame |
| Features | With Wicket Gate |
| Opening Pattern | Vertical, Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Kg
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
₹ 380 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Size | 10x6 Feet |
| Gate Type | Sliding |
| Design Material | Full Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Open Style | Sliding |
| Gate Height | 2100 mm (7 ft) |
| Usage/Application | Home |
| Gate Width | 3000 mm (10 ft) |
| Operating Style | Manual |
| Operation | Manual |
| Steel Gauge | 14 Gauge |
| Surface Finishing | Color coating |
| Features | Remote Control |
| Steel Brand | Jindal |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 1 Kg
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Max Gate Weight | 2000 kg |
| Material | Mild Steel |
| Gate Material | Stainless Steel (SS) |
| Gate Type | Standard Sliding |
| Motor Power Supply | 24V DC |
| Country of Origin | Made in India |
| 600kg Starting Motor capacity Upto 3000kg Residential and Industrial Drive | Made in Italy Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Max Gate Weight | 2000 kg |
| Material | Mild Steel |
| Gate Material | Stainless Steel (SS) |
| Gate Type | Standard Sliding |
| Opening Style | Sliding |
| Motor Power Supply | 230V AC |
| Mechanism | Motorized |
| Opening Speed | 10 m/min |
| Usage/Application | Factory |
| Size | 10 Feet |
| Height - 6feet standard, Weight as per Sizes as per actual | Apollo and Tata steel pipes Fabrication |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
All the gates of the industries are made of iron and are heavy duty which are made according to the requirement of the industry. We make the gates in a very good and professional manner and also automate them. In the product that we make, we use pipes of the brand Apollo and Tata company and we try our best.
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Max Gate Weight | 1000 kg |
| Material | Mild Steel |
| Gate Material | Stainless Steel (SS) |
| Opening Style | Sliding |
| Gate Type | Standard Sliding |
| Motor Power Supply | 230V AC |
| Opening Speed | 10 m/min |
| Service Location | NCR |
| Control Panel | Inbuilt |
| Opening or Closing Time | 10km |
| Operate with | Remote |
Minimum order quantity: 1 Piece
Brand Pipe used For Gate Customize Fabrication Work as per Client Requirement Full Automatic Sliding And Swing Gate .
₹ 1250 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Size | 10x6 Feet |
| Design Material | SS with HPL Sheet |
| Material | Stainless Steel |
| Gate Height | 1800 mm (6 ft) |
| Usage/Application | Home |
| Gate Width | 3600 mm (12 ft) |
| Operating Style | Manual |
| Operation | Automatic |
| Color | Silver |
| Brand | Jindal |
| Steel Gauge | 14 Gauge |
| Features | Remote Control |
| Steel Brand | Jindal |
| Finish | Matte |
| Opening Pattern | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
| Gate Type | Sliding |
| Open Style | Swing |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Gate Material | Stainless Steel |
| Gate Width | Up to 3 m |
| Material | Stainless Steel |
| Operation | Automatic |
| Surface Finish | Painted |
| Opening Style | Swing |
| Number Of Leaves | 2 Leaf |
| Mechanism | Motorized |
| Gate Height | 1800 mm (6 ft) |
| Usage/Application | Home |
| Usage Area | Residential, Showroom, Commercial, Industrial |
| Finish | Painted |
| Infill Type | Sheet |
| Track Type | Top Hung |
| Hardware Finish | SS |
Minimum order quantity: 1 Kg
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Gate Type | Sliding |
| Size | 14 Feet |
| Operation | Motorized |
| Design | Louver |
| Material | Mild Steel |
| Opening Style | Swing |
| Infill Material | MS Sheet |
| Mechanism | Motorized |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finish | Color Coated |
| Features | Manual and Automation |
| Power Source | Electric |
| Motor Voltage | 230VAc |
| Leaf of Doors | Double |
| Operating Speed | 10Km |
| Color | Black |
| Height | As per Actual Drawing Mention |
| Width | As per Drawing Follow |
| Thickness | 14Gauge |
Minimum order quantity: 1 Kg
MS and SS 304 Jindal / Apollo Brand Pipe Fabrication Gate Work. Customized Gate Design As per Customer Requirement.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Max Gate Weight | 1500 kg |
| Gate Material | Mild Steel (MS) |
| Material | Mild Steel |
| Gate Type | Standard Sliding |
| Opening Style | Sliding |
| Motor Power Supply | 230V AC |
| Mechanism | Motorized |
| Opening Speed | 10 m/min |
| Usage/Application | Home |
| Size | 16 Feet |
| Color | Black |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Home |
| Size | 10 Feet |
| Mechanism | Remote |
| Gate Weight | 150kg |
| Automation Grade | IP55 |
| Opening Style | Sliding |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Max Gate Weight | 2000 kg |
| Gate Material | Mild Steel (MS) |
| Opening Style | Sliding |
| Gate Type | Standard Sliding |
| Service Location | Pan India |
| Control Panel | Inbuilt |
| Opening or Closing Time | 20sec |
| Thermal switch | Yes automatically |
| Operate with | Remote |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fully Automatic System with Remote control device like Home Automation.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Gate Material | Mild Steel |
| Gate Type | Sliding Gate |
| Gate Width | 6 to 8 m |
| Operation | Motorised |
| Surface Finish | Painted |
| Gate Height | 2100 mm (7 ft) |
| Position | Outdoor |
| Usage Area | Industrial, Farmhouse, Commercial, Institutional, Residential |
| Track Type | Bottom Track |
| Color | Black |
| Operating Style | Manual |
| Material | Steel |
| SS Grade | 304 |
| Open Style | Sliding |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
₹ 2500 / sq ft Get Latest Price
| Gate Material | Mild Steel |
| Gate Width | 6 to 10 m |
| Operation | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Gate Height | 2100 mm (7 ft) |
| Usage Area | Residential, Industrial, Logistics Park, Commercial |
| Motor Capacity | 2500 kg |
| Color | Black |
| Operating Style | Automatic |
| Usage/Application | Home |
| Door Height | 6.5 Feet |
| Opening Pattern | Sliding |
| Frame Type | Pipe Frame |
| Finish | Painted |
| Infill Type | Tube Bars |
| Opening Speed | 10 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Mild steel , Aluminium Profile , Stainless steel 304 Jindal Framing Fabrication high class finishing Workship. And With Complete Automation
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Gate Type | Main Gate |
| Opening Style | Swing |
| Gate Height | 1800 mm (6 ft) |
| Material | Stainless Steel |
| Open Style | Swing |
| Grill Pattern | Vertical Bars |
| Usage/Application | Home |
| Frame Thickness | 50 mm |
| Size | Requirement Customised |
| Lock Type | Latch |
| Color | Black |
| Usage Area | Hospital, Commercial, Industrial, School, Residential |
| Corrosion Protection | Epoxy Paint |
| Surface Finish | Polish |
| Finish | Painted |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Gate Material | Mild Steel |
| Gate Width | 6 to 10 m |
| Operation | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Leaves | 2 Leaf |
| Gate Height | 2100 mm (7 ft) |
| Usage Area | Commercial, Industrial, Residential |
| Color | Black |
| Operating Style | Automatic |
| Usage/Application | Factory |
| SS Grade | SS304 |
| Finish | Painted |
| Design | Plain |
| Mounting Type | On Ground Track |
| Motor Capacity | 1500 kg |
| Surface Finish | Enamel Painting |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Gate Type | Sliding Gate |
| Material | Mild Steel |
| Automation | Motorized |
| Open Style | Sliding |
| Usage Area | Warehouse, Factory, Industrial Estate, Pharma Plant, Power Plant, Logistics Park |
| Usage/Application | Office |
| Position | Exterior |
| Gate Height | 2100 mm (7 ft) |
| Operating Style | Automatic |
| Gate Width | 6000 mm (20 ft) |
| Surface Finishing | Paint |
| Infill Type | Rectangular Pipe |
| Finish | Painted |
| Control Mode | Push Button |
| Safety Features | Safety Sensor |
| Opening Pattern | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Kg
Note :-
Product can be customozed as per the customer's requirement.
Price depends on the customization.
Pritpal Singh (CEO)
S E Automation
Ground Floor, Plot No-19,KH No-35/4, Nangli Poona Extn, Nangli Puna, Near- Tata Tower
New Delhi - 110036, Delhi, India