Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer fabrication job work service, gate fabrication services, steel gate fabrication work and ms main gate fabrication service.
₹ 35 / Kg Get Latest Price
| Fabrication Type | Piping |
| Material | Mild Steel |
| Area of Specialization | Fabrication |
| Max Thickness | Up to 5 mm |
| Max Length | Above 12 m |
| Industry Served | Oil And Gas, Cement, Textile, Power, Construction, Chemical, Steel Plant, Automotive |
| Service Location | Delhi NCR and Pan India |
| Welding Process | MIG |
| Surface Finish | Painted |
| Service Mode | Turnkey |
| Service Type | Gates , Sliding gates , Swing Gates , Railing , Cascade, Paradola , and All kind of Fabrication Industrial, commercial and Residential work . |
| Service Provider | S E Automation |
Minimum order quantity: 1 Kg
Note :-
Product can be customozed as per the customer''s requirement.
Price depends on the customization.
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Gate Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Gate Type | Swing Gate |
| Operation Type | Manual |
| Gate Finish | Painted |
| Gate Height | 1800 mm |
| Service Application | Commercial, Residential, Industrial |
| Height | 8 Feet |
| Gate Width | 4200 mm |
| Infilling Type | Pipe |
| Service Type | Fabrication And Install |
| Service Location | On Site And Workshop |
| Tata Steel Fabrication | 250kg +/- 8% weight Variable |
Minimum order quantity: 1 sq ft
MS Tata steel and Apollo Pipe Fabrication Services . Customer Requirement according gate Fabrication Work
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Gate Material | Mild Steel |
| Gate Type | Swing Gate |
| Operation Type | Manual |
| Surface Finish | Polish |
| Gate Finish | Painted |
| Gate Height | 1800 mm |
| Service Application | Commercial, Farmhouse, Institutional, Residential, Industrial |
| Open Style | Swing |
| Usage/Application | Home |
| Size | 7 Feet |
| Gate Width | 4800 mm |
| Infilling Type | Pipe |
| Service Type | Fabrication And Install |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Stainless steel Grade 304 are the best materials for main gate as they exhibit high strength, toughness, longevity, impact resistance, and resilience
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Service Type | Fabrication and Installation |
| Height | 8 Feet |
| Gate Type | Swing and Sliding |
| Material Grade | Mild Steel |
| Application Area | Farmhouse, Commercial, Industrial, Residential |
| Gate Surface Finish | Primer Coated |
| Gate Height | 2400 mm (8 ft) |
| Gate Width | 3600 mm (12 ft) |
| Frame Pipe Size | 65×65 mm |
| Design Style | Modern, Vertical Member, Ornamental, Laser Cut Panel, Horizontal Member, Simple Grill |
| Location of Service | Workshop and On-Site |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
specialize in shaping, cutting, bending, and assembling metal materials to create custom components or structures. This can include the fabrication of parts, frames, supports, enclosures, and more. Welding services: Welding is a fundamental process in metal or MS fabrication.
Pritpal Singh (CEO)
S E Automation
Ground Floor, Plot No-19,KH No-35/4, Nangli Poona Extn, Nangli Puna, Near- Tata Tower
New Delhi - 110036, Delhi, India